Ing. arch. Miloslav Kováč, PhD.

Dom D

Miesto: Košice - Juh
Projekt: 2017
Stav: realizovaný

Rekonštrukcia pôvodného domu zachováva jeho štvorcový pôdorys (doplnenie severozápadného rohu), tvar strechy je novonavrhovaný ako sedlový (hrebeň má orientáciu ako väčšina domov v lokalite), celková výška objektu mierne stúpne z pôvodnej hodnoty 8,9m na cca 11,5m od pôvodnej výšky terénu z dôvodu využitia podkrovia jako skladovacieho priestoru.
Prístavba obývačky s terasou a prestrešením vychádzajú z danej situácie a snažia sa maximálne ohľaduplne naplniť súčasné potreby rodinného domu a zároveň sa prispôsobiť, alebo využiť existujúcu situáciu na pozemku.
Objekt po rekonštrukcii bude pozostávať z troch obytných podlaží uzavretých podkrovím s možnosťou skladovania. Suterén bude obsahovať technickú miestnosť, práčovňu a spoločenskú miestnosť s kúpeľňou. Prízemie bude aj naďalej hlavným vstupným podlažím s predizbou, toaletou, kuchyňou, špajzou a obývačkou, ktorá sa čiastočne v podobe prístavby vysunie smerom na juh do záhrady. Schodmi v pôvodnej polohe juhozápadného rohu domu sa pôjde na poschodie, ktoré bude obsahovať tri spálne a samostatnú toaletu a kúpeľňu. Výlezom z chodby bude umožnený prístup do podkrovia.
Ku existujúcej garáži bude južným smerom dostavaný záhradný sklad, čím vznikne obdĺžnikový objekt na západnej hranici pozemku. Pozdĺžny tvar bude umocnený presahom jeho strechy na severnú stranu až takmer ku ulici, čím vznikne prekryté parkovacie miesto.
Medzi garážou a prístavbou obývačky je navrhnutá terasa s výškou na úrovni podlahy 1.NP, ktorá zabezpečí priamy východ z prízemia do záhrady. Terasa bude pevne prestrešená konštrukciou kotvenou do rodinného domu na severnej strane a podopretou stĺpmi na strane južnej.